Історія Драбівського району району

Драбівський район утворено 3 березня 1923 року у складі Золотоніського округу із Драбівської, Великохутірської, Білоусівської волостей Золотоніського повіту та з Кантакузівської волості Пирятинського повіту. В 1920 – 1923 роках південна частина Драбівського району входила до складу Золотоніського повіту, а села північної частини (Кантакузівка, Демки, Ковалівка та інші) перебували в складі Пирятинського повіту. Постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету від 7 березня 1923 року „Про адміністративно-територіальний поділ України“ повіти і волості були ліквідовані. Замість волостей і повітів 12 квітня 1923 року було створено округи і райони.

З 1923 року  район в адмiнiстративному вiдношеннi входив до складу Золотоніського округу Полтавської губернії. У червні 1925 року постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету і Ради Народних Комісарів  УСРР „Про ліквідацію губерній і перехід на триступеневу систему управління“ було ліквідовано губернії і губернські установи на території Української СРР, а вся територія Української республіки поділена на 41 округ. Окружні установи підпорядковувалися безпосередньо республіканським. Згідно з даною постановою Золотоніський округ було розформовано і  Драбівський район увійшов до складу Прилуцького округу.

Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет і Рада Народних Комісарів УСРР 2 вересня 1930 року прийняли постанову „Про ліквідацію округів і перехід на двоступеневу систему управління“.

9 лютого 1932 року Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет  прийняв постанову „Про утворення областей на території УСРР“. Вся територія Полтавщини (колишня Полтавська губернія) увійшла до складу Харківської і частково Київської та Дніпропетровської областей. Драбівський район опинився у складі Харківської області.

Згідно з постановою Центрального Виконавчого Комітету СРСР від 22 вересня 1937 року утворена Полтавська область. До складу області увійшов і Драбівський район.

З 7 сiчня 1954 року – район у складі утвореної Черкаської областi.

У відповідності до Указу Президії Верховної Ради Української РСР „Про укрупнення сільських районів Черкаської області” від 30 грудня 1962 року Драбівський район в складі селища міського типу Шрамківка, сільрад Драбівського і Гельмязівського районів та Великохутірської і Скориківської – Золотоніського району.

У відповідності до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 4 січня 1965 року про внесення змін в адміністративне районування Драбівський район в складі Шрамківської селищної ради і сільрад Драбівського району: Безбородьківської, Безпальчівської, Бирлівської, Білоусівської, Бойківщинської, Великохутірської, Вершино-Згарської, Демківської, Драбівської, Золотоношківської, Кантакузівської, Ковалівської, Кононівської, Мехедівської, Митлашівської, Михайлівської, Нехайківської, Перервенцівської, Погребської, Свічківської, Степанівської та Яворівської.

В 1959 роцi до складу району увiйшов сусiднй Шрамкiвський район. У 1965 роцi відповідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 4 січня Келебердянська, Ліплявська та Прохорівська сільради зі складу Драбівського району вiдiйшли до складу Канiвського району, а Богданівська, Бубнівсько-Слобідська, Гельмязівська, Гладківщинська, Калениківська, Ковраївська, Підставківська, Піщанська та Скориківська сільради відходили до Золотонiського району.

В 1974 році село Чернещина зі складу Мехедівської сільської ради Драбівського району було підпорядковане Зорівській сільській раді Золотоніського району.

Адміністративний центр району – селище міського типу Драбів. Розташоване у верхів’ї  заболоченої притоки Дніпра річки Золотоношки.

За народними поясненнями назва  Драбова  походить: 1. „Так бідно жили люди, такі злидні та нестатки були, такі голодранці, мов драбини. Звідси і драби, а село, де вони жили драбове звали”. 2. „Драби – це злодії. Кажуть старі люди, що тут був ліс густий – прегустий, а ще непролазні болота. Можна було заховатися. То тут і ховалися втікачі-селяни від панів. Обирали отамана і нападали на села, на проїзних, бо тут і шлях проходив: один з Переяслава на Лубни, а другий з Пирятина на Золотоношу. Тому і назва така”. 3. „Драбами у старовину звали охоронців. То і стояли вони, охороняючи дороги від злодіїв. Те місце, де вони стояли, стали називати місцем драбовим’’.

За переказами, назва походить від найменування Драбів ліс, а остання – від прізвища канівського боярина Микити Драба, який захопив тут промислові угіддя. Інші перекази стверджують, що колись населений пункт звався Грабів або Грабове – від Грабового лісу біля маєтків князів Барятинських. Однак історичні джерела не засвідчують ні такої назви, ні грабового лісу в районі Драбова. Більше того, грунти в районі Драбова несприятливі для грабових лісів. Якби вони були, то якісь рештки збереглися  б іна сьогодні.

Перші відомості про Драбів належать до 1689 року. Жалувальну грамоту на володіння Драбовом та іншими населеними пунктами отримав 21 вересня 1689 року від царів Московських Івана V та Петра I військовий  товариш Іван Мирович, який у 1691 році став переяславським полковником. В даний час ця грамота знаходиться у Московському Архіві древніх актів під фондовим номером 124. В ній зокрема зазначалося: „ ... за многие его службы, которые он ... значно сказал, далему Ивану села в Золотоношском уезде и совсеми надлежащими землями и угодей ... за селом Драбовцами хутор со ставом с лесом Драбовым ...”

Грамота має два варіанти. Один варіант написаний так званим уставом і має майже чотири листки, а другий  писаний  скорописом  і  має два неповних  листки. Обидва варіанти писані тим письмом, яке побутувало у XVII столітті. Роки й дати в грамоті позначені старослов’янськими буквами, а не цифрами та ще й за старим літочисленням, тобто від створення  світу, як тоді  було прийнято.

Пам’ятний знак на честь 300-річчя Драбова відкрито 30 вересня 1989 року в парку селища. На ньому слова з пісні Петра Вовка, а також герб Драбова.

Сьогодні Драбівщина – це агропромисловий район Черкащини.

Драбівська земля прекрасна сьогоденням і славним минулим.

У селі Мойсівка у свій час побували Т.Г.Шевченко та Євген Гребінка, у селі Демки  -  російський письменник В.Г.Короленко.    1903 року в Драбівській школі працював учителем український письменник Степан  Васильченко. В 1908 році в Кононівні жив  письменник Михайло Коцюбинський і створив знамениту новелу «Intermesso». Село Михайлівка пам’ятає молоду  Наталію Ужвій, яка згодом стала народною артисткою України (театр ім.І.Франка  в Києві), воно стало останнім притулком українського філолога-славіста, історика Й.Бодянського.  Село Козаче  -  батьківщина одного із засновників Кирило-Мефодіївського товариства, українського революціонера-демократа М.І.Гулака.   Драбівська земля дала Україні відомого художника, графіка і монументаліста  Івана Падалку, народну артистку України Діану Петриненко. Тут жив і творив художник, заслужений майстер народної творчості України, краєзнавець Іван Лисенко. В Ковалівці жив і творив поет Михайло Масло.

Драбів  виростив  парашутиста світу №1 В.Г.Романюка, тут народився народний артист УРСР В.І.Овчаренко, літературознавець, член-кореспондент АН УРСР І.О.Дзеверін.

Історія Драбівщини  пов'язана з життям двічі Героя Радянського Союзу Івана Никифоровича Степаненка, восьми  Героїв  Радянського Союзу, двох повних Кавалерів орденів Слави та чотирьох Героїв Соціалістичної Праці.

 

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація