Податкова інформує

25.03.20

З 12 березня по 3 квітня 2020 року на всій території України встановлено карантин (постанова КМУ від 11.03.20 р. № 211 – із 17 березня діє в новій редакції). В зв’язку з цим прийнято і опубліковано чотири Закони від 17.03.2020 № 530-ІХ, № 531-ІХ, № 532-ІХ, № 533-ІХ («Голос України» від 17.03.20 р. № 51).

Зокрема, Законом № 530 карантин віднесений до форс-мажорних обставин.

Закони № 532 та № 533 спрямовані на підтримку бізнесу.

Найважливіші для платників податків зміни передбачені за наступними напрямками.

1. Зміни щодо штрафів

Платники податків звільняються від відповідальності за податкові порушення, скоєні в період з 1 березня по 31 травня 2020 року. У цей період також не нараховуватиметься пеня (а та, що вже нарахована, має бути списана).

Це стосується всіх штрафів, крім штрафів: за порушення, допущені при нарахуванні, декларуванні та сплаті ПДВ, акцизного податку та рентної плати; порушення правил обліку, виробництва та обороту пального і спирту етилового; недотримання вимог до договорів довгострокового страхування життя і недержавного пенсійного забезпечення; за відчуження майна, що перебуває в податковій заставі.

До платників ЄСВ тимчасово не застосовуватимуться санкції за несвоєчасне подання звітності та несвоєчасну сплату (перерахування) збору, а також за неповну або несвоєчасну його сплату в періоди з 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня. Протягом цього ж періоду не нараховуватиметься пеня (нові п. 911.1, 911.2 розд. VIII Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464).

2. Мораторій на перевірки

Запроваджується заборона на проведення документальних і фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. Ті суб'єкти господарювання (далі – СГ), які були включені до плану-графіка перевірок і перевірка яких не почалася на день набуття чинності закону за проєктом № 3220, включатимуться до оновленого плану-графіка, який оприлюднюється до 30 березня. Якщо ж перевірка почалася, то її проведення тимчасово зупиняється до 31 травня.

Мораторій не стосується камеральних перевірок і позапланових перевірок у зв'язку із заявленим бюджетним відшкодуванням (від’ємним значенням) ПДВ на підставі пп. 78.1.8 Податкового кодексу (далі – ПК).

На період мораторію припиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПК. Також запроваджується мораторій на документальні перевірки з ЄСВ на період з 18 березня по 18 травня, а розпочаті та не закінчені до 18 березня перевірки зупиняються до 18 травня (п. 912 розд. VIII Закону № 2464).

До 31 травня 2020 року контролюючим органам заборонено проводити планові перевірки у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю), що здійснюється: за діяльністю СГ, які віднесені до суб'єктів з високим ступенем ризику; за дотриманням вимог з формування, установлення та застосування державних регульованих цін; у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

3. Пільги за податками і платежами

Звільняються від сплати ввізного мита і ПДВ операції з увезення лікарських засобів, медвиробів та/або медобладнання, призначених для запобігання виникненню і розповсюдженню коронавірусної хвороби (COVID-19). Їх перелік визначається КМУ.

Законом № 532, зокрема, прописані податкові преференції та пільги з податку на прибуток, ПДФО та ПДВ, спрямовані на підвищення доступності ліків і медвиробів, що закуповуються за бюджетні кошти.

Усі підприємці, фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, звільнено від сплати ЄСВ за себе за березень і квітень 2020 року (п. 910 розд. VIII Закону № 2464). Мінімальний страховий внесок сплачувати не потрібно. При цьому, до страхового стажу ці місяці зараховуються. Сплатити ЄСВ за цей період можна добровільно.

Плату за землю, що використовується в господарській діяльності, і податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості юридичні особи не сплачують за період із 1 березня по 30 квітня 2020 року. Для цього платники (крім фізичних осіб) можуть подати уточнюючі декларації за цими податками.

Від сплати зазначених платежів звільняються фізичні особи. Перерахунок зобов’язань здійснює контролюючий орган.

4. Декларування доходів фізичними особами

Перенесено граничний строк подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік (крім випадків, коли вона подається пізніше) – до 1 липня 2020 року (замість 1 травня), а сплата ПДФО та військового збору за нею – до 1 жовтня 2020 року (замість 1 серпня).

5. РРО

Основні зміни щодо РРО набудуть чинності з 1 серпня 2020 року (повинні були набути чинності з 19.04.20 р.). Відтепер, до 1 січня 2021 року можуть не застосовувати РРО (ПРРО) підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп незалежно від виду діяльності, якщо їх дохід протягом календарного року не перевищує 1 млн грн (крім тих, хто реалізує технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби і вироби медпризначення). А було – до 1 жовтня 2020 року і у винятках значилися платні послуги у сфері охорони здоров'я.

Фізособи – єдинники другої – четвертої груп з доходом не більше 1 млн грн (крім тих, хто провадить види діяльності за окремим переліком можуть не застосовувати РРО (ПРРО) до 1 квітня 2021 року (було: до 1 січня 2021 року).

Повернутись

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація