Черкащина готується до обмеження закупівлі молока у селян

08.02.18

Підготуватися до запровадження з 1 липня нового державного стандарту, яким обмежується закупівля молока у селян, закликають учасники круглого столу, що відбувся вчора в Черкасах.

У круглому столі взяли участь фермери, представники державної влади і місцевого самоврядування, молокопереробних підприємств, науковці.

Новий стандарт (ДСТУ 3662:2015 «Молоко-сировина коров’яче. Технічні умови»), ухвалений Урядом на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, передбачає, що молоко, яке закуповується переробниками, має бути певної якості. На думку фахівців, такої якості можна досягти лише у відносно стерильних умовах, при впровадженні машинного доїння й негайного охолодження молока до низьких температур. Це сильно обмежує можливості сільських жителів, що утримують корів, здавати молоко. Побоювання селян щодо неможливості реалізації свого молока сприяє суттєвому зменшенню поголів’я корів.

На думку Олександра Коваленка, досягнення необхідних стандартів молока можливе при запровадження в селі молочних кооперативів. Такі кооперативи могли б купляти для спільного користування селянами установки машинного доїння та охолоджувальні камери. Але для створення молочних кооперативів необхідне сприяння – як організаційне, так і фінансове, обласної та місцевих влад, залучення в область зовнішніх інвестицій.

Як зазначив перший заступник голови Черкаської облдержадміністрації Віталій Коваль, держава і обласна влада всіма можливими способами сприяють і сприятимуть розвитку кооперативного руху. В державному бюджеті на 2018 рік передбачене серйозне зростання державної підтримки АПК, зокрема на підтримку фермерських господарств і на створення ферм та тваринницьких комплексів.

Разом із тим, на думку багатьох учасників круглого столу, молочарство потребує не так будівництва нових ферм, скільки підтримки вже наявних господарств. Корову на селі тримають переважно літні люди, які продовжують у цьому традиції своїх батьків. Що ж до молодих людей, то вони зазвичай уникають братися за цей працемісткий, виснажливий і часто малодохідний вид діяльності. З огляду на те, що сьогодні 74% молока переробники закупляють саме в сільських господарствах, важливо всіляко підтримати й захистити тих, хто ще зважується тримати корів.

Як наголосив голова обласної ради Олександр Вельбівець, підтримка сільського виробництва молока розв’язує відразу декілька проблем села. По-перше, це – самозайнятість населення, по-друге, впровадження в селі сучасних технологій.

Головними проблемами селянських господарств на сьогодні є брак пасовиськ (Держгеокадастр виставляє ці землі на аукціони, а переможці майже відразу їх розорюють), відсутність ефективної ветеринарної допомоги (селяни часто самі лікують своїх корів, що погіршує їхнє здоров’я і якість молока) й, звісно, неможливість застосовувати машинне доїння і швидке охолодження молока.

На круглому столі пропонували три варіанти виходу з ситуації: створення сільськогосподарських молочних кооперативів, організація в селах стаціонарних заготівельних пунктів заводів-переробників, підтримка сімейних ферм.

За словами директора по закупівлі сировини ПрАТ «Звенигородський сироробний комбінат» Олексія Пономаренка, запровадження нового стандарту не означає повної заборони на закупівлю молока в населення. Як показує практика, необхідної якості молока можна досягти й у домашніх умовах. Необхідно лише перед доїнням ретельно мити корові вим’я, зливати першу цівку молока, доїти молоко в чисту посуду і якнайшвидше здати його на заготівельний пункт.

У резолюції круглого столу зафіксовано заклик до обласної влади внести зміни до обласної програми «Створення регіонального навчально-практичного центру розвитку багатофункціональних кооперативів» у частині організації і фінансування молочарських кооперативів. Депутатів районних та сільських рад закликано запроваджувати такі програми в районах та ОТГ. Учасники круглого столу закликали сприяти залученню іноземних інвестицій на підтримку створення кооперативів через реалізацію проектів, подібних україно-канадському, який упроваджено на Івано-Франківщині, Дніпропетровщині та в деяких інших областях. Держгеокадастр закликано призупинити аукціони на продаж пасовиськ і сінокосів. Також прийнято звернення до керівництва держави з проханням збільшити фінансову підтримку на створення сільськогосподарських і молочарських кооперативів.

За інформацією інтернет-видання «Прочерк»

Повернутись

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація