Актуальність оформлення документів членами ромських спільнот

21.03.18

Багато ромів в Україні не мають ідентифікаційних документів і свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а отже позбавлені доступу до базових послуг, зокрема у сферах комунального господарства, охорони здоров’я, працевлаштування, освіти та не можуть у повному обсязі реалізовувати свої права, наприклад право участі в суспільному та політичному житті. В Україні склалася така ситуація, внаслідок якої роми відносяться до аутсайдерів сучасного суспільства. Існує упереджене ставлення до ромів як до людей «другого сорту», які не хочуть змінювати себе, інтегруватися в суспільство.

Відсутність ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану також має особливо негативний вплив на подальше життя ромських дітей. Діти, які не мають свідоцтв про народження та інших особистих документів, ніби не існують із точки зору закону, а отже не мають можливості в повному обсязі користуватися фундаментальними правами людини й позбавлені доступу до освіти, послуг з охорони здоров’я та інших основних послуг, доступних іншим членам суспільства та можливості інтеграції в українське суспільство.

Для отримання паспорта чи іншого ідентифікаційного документа зазвичай необхідне  свідоцтво про народження, а для видачі свідоцтва про народження у свою чергу необхідний відповідний документ що посвідчує особу. У той самий час, відсутність ідентифікаційних документів на практиці також часто являє собою важливу перешкоду для звернення до суду, наприклад, щоб отримати рішення суду про підтвердження факту народження, існують випадки коли факт народження особи було зареєстровано, однак вона не має паспорта чи інших ідентифікаційних документів та не може отримати документ.

Дана категорія населення є самою вразливою через мовні бар’єри, неписьменність, недостатню інформованість членів ромських спільнот про важливість володіння ідентифікаційними документами та свідоцтвами про реєстрацію актів цивільного стану, а також про їхні основні права, шляхи відстоювання таких прав і важливості отримання ними цих документів для забезпечення рівних прав для кожного в Україні.

З огляду на наведену проблематику Міністерством юстиції України створено сприятливі умови, спрямовані на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг щодо державної реєстрації народження дитини.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 26.08.2015 № 1593/5 «Деякі питання організації роботи відділів державної реєстрації актів цивільного стану, пов'язаної з державною реєстрацією народження дитини» працівниками Драбівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану проводиться прийом заяв про державну реєстрацію народження та вручення свідоцтв про народження безпосередньо в пологовому будинку. Одночасно проводиться роз’яснювальна робота про необхідність отриманням свідоцтва про народження дитини, серед мам які щойно народили.

Документи, які необхідні для реєстрації народження:

- медичне свідоцтво про народження дитини (форма №103/0), що видається закладами охорони здоров’я, де приймаються пологи;

- паспорти або паспортні документи обох батьків, що посвідчують їх особу;

- документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб,  заява матері та батька дитини про визнання батьківства, заява матері).

Тетяна Купріна - начальник Драбівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Черкаській області 

Повернутись

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація